צפון יוון

צפון יוון:

טיול עומק לארץ האלים והגיבורים
עם ד"ר אייל מירון

שיתוף:

יוון, הלאס. מה לא נאמר עליה? ארץ האלים השובה את הדמיון…ערש הדמוקרטיה המערבית…המקום שבו התהלכו הפילוסופים סוקרטס, אפלטון ואריסטו, התרבות שבה החל המסע הארוך והמהוסס שעיצב את המדע המודרני כאשר חלוצי המדעים ניסו להקיף במחשבתם שמים וארץ.

זו ארץ המקדשים הדוריים היוניים והקורינתיים מלאי ההדר והיופי, המנזרים המופלאים מעוטרי האיקונות, בתי כנסת השומרים את תהילת העבר של קהילות יהודיות, וזכרו של שלטון מוסלמי המרחף מעל. זו ארצם של הרקלס הגיבור שעמד בניסיונות אימתניים וסופו הטרגי מהדהד עד ימינו, של פרסאוס שכרת את ראשה של מדוזה בעלת שיער הנחשים, סיפורים על אהבה קנאה וגורל אכזר שהוצגו לראשונה על במות התיאטרון היווני, דמויות אפופות יוהרה כאדיפוס האומלל וגיבורים שאפתנים כתזאוס שיצא לחפש את גיזת הזהב.

זו ארצם של המלך פיליפוס שאת אוצרותיו נראה ושל ובנו אלכסנדר מוקדון, שהשליט את מרותו גם על ארץ ישראל. זו גם ארצו של אנטיוכוס הרביעי המוכר לנו היטב מחג החנוכה.

בטיול העומק בצפון יוון נשוטט בדרכי הנוף הדרמטי, באור התכלת העזה, נחלוף במנהרות המודרניות המבתרות את ההרים הנישאים, נבקר באתרי עתיקות ובמוזיאונים, במפלי מים שוצפים, בהרים שנוצרו בתהליכים גיאולוגיים מרתקים, במצודות ענק, בפסלי הנצחה ובגשרים ציוריים. בדרכנו נלמד את סיפורה של יוון ההיסטורית לצד סיפורה של יוון המודרנית, נשתאה לנוכח תכשיטי זהב מופלאים, נלמד על קברי קדמונים מעוטרים ונחקור שרידי ערים ומקדשים המהדהדים את קולם של אנשים שחלפו ואינם עוד. נשמע על האדריכלות ואמנות הקדומה, נתוודע למכמני השפה היוונית, ונחקור את ההשפעות ההדדיות בין תרבות יוון לתרבותה של ארץ ישראל הקדומה.

לצד אלה נשמע גם על החברה היוונית המודרנית והקשיים שעימם היא מתמודדת, על המוסיקה והאוכל המהווים מרכיב כה חשוב בתרבות זו ועל מה לא… וכל זאת כשמעל הכל מתנשא בהוד מלכות הר האולימפוס הטובל בעננים וממנו משקיפים בבדידותם אלי העבר שכמעט נשכחו מלב. אלים שפעם השתעשעו בגורלם של בני האדם כבובות על חוט ועתה הם עצמם נחתמו בשאגת צער בין דפיה המצהיבים של ההיסטוריה.

הצצה לטיול עומק לצפון יוון עם ד"ר אייל מירון: לחצו על הסרטון

נגן וידאו
tiul

טיול מאורגן

greece

צפון יוון

מסלול הטיול

היום הראשון למסע: ריצת מרתון מרגשת, הלב ההומה של העיר הקדומה, ושרידים ציוריים טובלים בירק.

לאחר שננחת באתונה, יעדנו הראשון, ולאחר התרעננות קצרה, ניסע אל האיצטדיון הפנאתנאי המפורסם בעולם כולו, שם נשמע על ריצת מרתון מרגשת ועל תולדותיו של האתר המסמל יותר מכל את העקרון של "נפש בריאה בגוף בריא". משם נמשיך להפסקת צהרים ברובע מונסטיראקי הציורי ומשם נפנה אל האגורה האתונאית: מרכז העצבים של העיר הקדומה שבו השוק המקדשים ומבנים נוספים. נשוטט בין השרידים הציוריים של מקדש האל הנפח המכוער הפייסטוס (וכמובן שנכיר גם את אשתו – היפה בנשים), נשוטט בסטואה של אטאלוס ששוחזרה לתפארת בקנה מידה מרשים ונשוטט בתוך הגן היפהפה הטובל בירק תוך שאנו מעלים בדמיוננו את נשיה וגבריה של אתונה הקדומה פוסעים בשבילים אלה ממש לפני דורות רבים מברכים אלה את אלה לשלום, לקול קריאות הרוכלים והקונים הרוכשים ירקות ובשר לארוחת הערב, בעת שפוליטיקאים שאפתנים מסתודדים בפינה בצל אחד הפסלים, וזוגות אוהבים מחליפים מבטים מבויישים. את טיולנו ביום הראשון נסיים בביקור קצר במוזיאון הארכיאולוגי של אתונה שבו נוכל לראות את סיפורי המיתולוגיה היוונית קמים לתחיה לנגד עינינו.
בערב נסעד את ליבנו במסעדה מקומית אותנטית על יד המלון 

היום השני למסע: האלה הבתולה, המנהיג שמת במגיפה ושני רשעים לקינוח

את יומנו השני באתונה נפתח בביקור אחד היעדים המופלאים ביוון כולה גבעת האקרופוליס הענקית שצלילתה שולטת עד היום בקו הרקיע האתונאי. אין אתר מתאים יותר ואיקוני יותר מזה למי שמבקש להכיר את המורשת היוונית ארוכת השנים. כאן נתוודע לסיפורו של פריקלס, לדמותה של האלה הבתולה אתנה שלכבודה הוקם מקדש הפרתנון, יער עמודי אבן הנחשב ליצירת מופת, לנבואה סתומה שהתגשמה באופן מפתיע, לאמנים ולאדריכלים ובראשם פידיאס הנודע שהקימו מתחם מקדשים מרהיב מגולף בשיש, לעצים מקודשים, לעקרונות התכנון האדריכלי המפתיעים של העמודים הענקיים ולמסורות האלים והאלות. לאחר שנרד מן האקרופוליס נעצור ליד קשת הדריאנוס ומקדשו של האל זאוס האדיר, אבי האלים, ונשמע את סיפורם של שני רשעים מוכרים במסורת היהודית.

לאחר הפסקת הצהרים בפלאקה המפורסמת נצא מאתונה וניסע צפונה אל מנזר הוסיוס לוקאס. כאן שקוע בתוך הנוף הסלעי ומוקף עצים וצמחיה נתוודע לראשונה לנצרות האורתודוכסית של יוון ולדמותו של לוקאס בתוך מנזר יפהפה וקדום המעוטר לעייפה באיקונות וסצינות במיטב הסגנון הביזנטי

מן המנזר נמשיך בנסיעה אל ייעדנו הבא הלא היא העיר דלפי

את הלילה נבלה במלון באראחובה, מרחק דקות אחדות מאתר העתיקות של דלפי.

היום השלישי למסע: נבואותיה של הפיתיה, מי הוא הצבא שנלחם בצל, ומה לחג הפורים ולתרמופילאיי

את יומנו נפתח במנה גדושה של יופי הצופה אל הנוף ההררי: העיר הקדומה דלפי. כאן נשמע על האגדה היפה המסבירה מדוע חשבו היוונים שפה נמצא מרכז העולם וננסה להבין את המושג בראייה השוואתית לדתות אחרות, נבחן את מקדש אפולו, ננסה לפענח את נבואותיה של נביאת האל, הלא היא הפיתיה, ונבדוק מה אומר המדע המודרני על תופעת הנבואה באתר. נראה את בתי האוצרות שנתרמו למקום, נתענג על לוח תוים מוזיקליים מן הקדומים בעולם, ונהנה משכיות החמדה החבויות במוזיאון היפה שבמקום.  

לאחר ביקורנו בדלפי נצא לנסיעה אל אחד מאתרי הקרבות הידועים ביותר בהיסטוריה: מעבר תרמופילאיי שם התרחש קרב חשוב ביותר בין היוונים לבין האימפריה הפרסית האדירה. קרב זה שבו הוכיחו אנשי ספרטה היוונית בראשות מלכם ליאונידס את גבורתם העילאית נכנס לספרי ההיסטוריה ועליו התבסס הסרט האפי המרשים "300" בכיכובו של ג'רארד באטלר, סרט שגרף בקופות הקולנוע כמעט חצי מיליארד דולר (נחשוף גם את טעויותיו ההיסטוריות הגסות של סרט זה). לאחר שנבקר באתר נוכל לענות על שתי שאלות מרתקות: מה הקשר בין תרמופילאיי לבין חג הפורים ומי אמר למי, ומדוע: "אדרבא – נילחם בצל".

את יומנו הגדוש והמלא ביופי נחתום בביקור בעיירה ההררית מקריניצה על רחובה הראשי הציורי, הרוכלים והמזכרות האופייניות לאזור.

ממקרניצה נרד עם האוטובוס אל מלוננו בוולוס שעל החוף.

היום הרביעי למסע: נופי פרא, חיים של התבודדות ויופי מרהיב

מטאורה שאליה פנינו מועדות הבוקר היא אחד האתרים המרשימים ביוון ויש האומרים אף בעולם כולו. בתוך נופי הפרא הדרמטיים של הרים דמויי חרוט שפיסל הטבע במהלך מיליוני שנים חבויים מנזרים מקסימים שנבנו במשך שנים רבות במאמץ אדירים על מנת לאפשר לנזירים המקומיים חיים של בידוד מן העולם. בטיולנו במרחב זה נסביר את הרקע הגיאולוגי להיווצרות הנוף יוצא הדופן  המזכיר במידה רבה את הנופים הפראיים שאותם יוכלו מטיילינו לראות בטיולנו לסין, ואף ניכנס לאחד המנזרים על מנת ללמוד על רוחה של הנזירות הנוצרית (השונה מאוד מן הנזירות היהודית!), על חיי היום יום במנזר ועוד.

לאחר הביקור במטאורה נרד לעיירה סמוכה שם נסעד ליבנו בארוחת ערב מוקדמת המשלבת גם הופעה עממית. לאחר הארוחה נעלה שוב לאוטובוס וניסע אל מלוננו ביואנינה לשנת לילה.

היום החמישי למסע: הסיפור היהודי, חורשה מקודשת וגיזת הזהב

בחלקו הראשון של היום נשוטט בעיר המקסימה יואנינה סמוך להרי פינדוס ולצדו של אגם פאמבוטיס. בניגוד לאתונה ודלפי העשירות בארכיאולוגיה קלאסית מרשימה ובעמודי שיש מעודנים הרי שיואנינה מקרינה איכויות אחרות לגמרי. בתוך העיר נשמר מבצר גדול מן העת החדשה שבתוכו נוכל לשוטט ואף נבקר במוזיאון קטן וחביב המציג את הדתות השונות בעיר. כאן נוכל להתוודע לראשונה לסיפורה המרתק של יהדות יוון שכן ביואנינה יש עדיין קהילה יהודית קטנה ואנו נספר על בית הכנסת שלה ועל  בתי השכונה היהודית הסמוכים לו.

בחלקו השני של היום נצא מיואנינה לדודונה (או דודוני, בהגיה היוונית המודרנית). כאן נראה את מקום החורשה המקודשת לאלים, נשמע על האוראקל, הדרך המיוחדת שבה השתמשו הקדמונים, על מנת לחזות את העתיד באמצעות העצים הקדושים, נכיר את סיפורו של הגיבור יאסון המחפש את "גיזת הזהב", נבקר בתיאטרון העתיק והמרשים, ונשאל כיצד קשורה דודנה למצרים וללוב? בתום הביקור נשוב למלוננו ביואנינה לשנת לילה.

היום השישי למסע: נשים אמיצות, גשרי אבן מקומרים והדולצ'ה ויטה של האליטות בעולם העתיק

בשעת בוקר נצא מן המלון בנתיב הררי המתפתל בחבל זגוריה היפהפה. כאן נשמע את סיפורן של נשות זגוריה שזכו לאנדרטה מיוחדת במינה שבה נבקר, ונוכל לראות ערוצי סלע עמוקים שמעליהם גשרי אבן ציוריים ומאחוריהם מסתתר סיפור בלתי שגרתי על פריחה כלכלית באזור דווקא תחת שלטון הכיבוש התורכי במאות השנים האחרונות.

משם נמשיך במסענו אל אחת מהפנינים המדהימות ביותר בטיול: וורגינה. המאוזוליאום (קבר מפואר) שהתגלה בוורגינה מאפשר לנו הצצה אל החיים הטובים והיפים של שליטי העולם העתיק. חיים טובים אלה נקנו במחיר דמים של מלחמות, דיכוי ושעבוד אך הותירו אחריהם שרידים שאי אפשר שלא להתפעל מולם ואותם נראה במוזיאון הצמוד לאתר ומעוצב בטוב טעם: תכשיטי זהב וכסף יפהפיים, כתרים המעוטרים בעלי זהב מעודנים, שריונות מלחמה ומגינים וכמובן הקברים עצמם. כל אלה היו חבויים למעלה מאלפיים שנה בתוך תל קבורה ענק שבתוכו נשתל המוזיאון המודרני. אנו נשוטט באתר המרהיב וננסה לענות על השאלה מי היו אלה שהקימו את האתר המרשים?

בתום טיולנו נמשיך ליעדנו הבא, סלוניקי, לשנת לילה.

היום השביעי למסע: עירו של סלומוניקו, קהילה יהודית שער אימפריאלי ורוטונדה מיסתורית

למרות שלמעלה מחמישים שנה חלפו מאז, רבים מאיתנו בוודאי זוכרים את הסרט הפופולרי "סלומוניקו" בכיכובו של השחקן האהוב ראובן בר יותם, המגולל את סיפורו הנוגע ללב של יוצא סלוניקי המתגורר בשכונת פלורנטין בתל אביב. את היום הזה נקדיש לעירו של סלומוניקו ולמראות שאותם יכולה היתה דמותו לראות בעיר. על סיפורה של הקהילה היהודית בעיר נשמע בבית הכנסת היהודי, ונבקר גם באנדרטת השואה המיוחדת שהוצבה במקום מרכזי בעיר. לא רחוק מן האנדרטה נוכל לראות את המגדל הלבן המפורסם של סלוניקי, ומשם נמשיך אל שני אתרים מרשימים במיוחד: האחד הוא שער הקיסר גלריוס המעוטר כמנהג הרומאים ששלטו ביוון בתבליטים עשירים שגולפו באבן, והשני הוא בניין הרוטונדה האדירה המקורה כיפה בגובה 30 מטרים. ננסה להתחקות אחר הסיבות לבנייתו של המבנה, על טיבו ועל גלגוליו ממבנה רומי אלילי למבנה של כנסיה וממנה למבנה מסגד ושוב לכנסיה…גלגולים המשקפים בזעיר אנפין את תולדותיה הסוערות של יוון ההיסטורית. בסוף היום נחזור לשנת לילה למלוננו בסלוניקי.

היום השמיני והאחרון למסע: אמנות הפסיפס, עיר יפהפיה, תעלות מים ומפל מרשים.

ביומנו האחרון ביוון נשלב את שני הנושאים הדומיננטיים בטיולנו: יוון ההיסטורית וממצאיה ויוון המודרנית ונופיה. מסלוניקי נצא לעבר האתר ההיסטורי של העיר פילאיי. כאן נבקר במוזיאון שהוקם על מנת לאצור את הממצאים המרתקים מן האתר. במוזיאון נתוודע לאמנות המשוכללת של רצפות הפסיפס של יוון העתיקה המהוות יצירות אמנות יוצאות דופן ביופיין ובמורכבותן, נראה כתובות, מטבעות ופסלים. עדויות המלמדות על חיי בני האדם במקום לפני דורות רבים, על אהבתם, על מצוקותיהם ומה לא…

מפלה נצא ליעד האחרון בטיולנו, העיר היפהפיה אדסה, שם נלך לאורך תעלות המים, נשוטט ברחובות הצרים, נראה את המבנים הישנים ונסיים בביקור במפל המים המרשים.

בתום הביקור באדסה ובפלה, ספוגים ברשמים ובידע על תרבותה של יוון העתיקה ושל יוון המודרנית, ניסע באוטובוס לשדה התעופה של סלוניקי לטיסת ערב מאוחרת שתחזירנו בשלום הביתה.

תאריכי יציאה ומחירים

13.6-21.6 נחיתה באתונה חזרה מסלוניקי.       

2180 יורו לאדם בחדר זוגי.

350 יורו תוספת לחדר יחיד.

תנאים והערות

תנאי תשלום

עם ההרשמה תשלום ראשון על סך 1000 ש"ח

60 יום לפני מועד הטיול תשלום שני  סך 4000 ש"ח

30 יום לפני מועד הטיול יתרת כל הסכום

התשלום יבוצע בהוראת קבע או מזומן 

כל תשלום יחושב לפי שער היורו מכירה מזומן בבנק הפועלים ביום התשלום

תנאי ביטול

מיום ההרשמה ועד 14 יום ללא דמי ביטול ובלבד שנותרו יותר מ 60 יום למועד הטיול

45-60 יום לפני מועד הטיול דמי ביטול 1000 ש"ח

44-30 יום לפני מועד הטיול דמי ביטול 3000 ש"ח

29-15 יום לפני מועד הטיול דמי ביטול 5000 ש"ח

14 יום ופחות עד מועד הטיול דמי הביטול הינם כל סכום עלות הטיול ללא החזר 

כל החזר בגין ביטול טיול יבוצע בהעברה בנקאית לחשבון ממנו התקבל התשלום 

תנאים ומדיניות המארגנים

תנאים אלו הינם חלק בלתי נפרד מההזמנה  ומהוים חוזה בין עמק המלכים המארגנים או מי מטעמם לבין הלקוח.בעצם הרשמותו של מטייל מבטאים הסכמה מפורשת לתנאים המפורטים להלן.

עמק המלכים מזמינים שירותים שונים בחו"ל על פי הצורך לכל טיול.אנו מתחייבים לבצע הזמנת שירותים בחו"ל במיומנות בהקפדה יתרה.אנו נוודא לכל טיול את התנאים על מנת למנוע שיבושים ותקלות.

עמק המלכים או מי מטעמם לא יהיה אחראי לשיבושים ותקלות בלתי צפויים שאינם בשליטתה.

עמק המלכים לא תהיה אחראית לגבי ספקי השירות השונים בכל דבר ועניין לרבות חברות התעופה, המלונות,סידורי הקרקע,השייט,בתי המלון,אשרות כניסה וכדומה.

סדר ימי הטיול, האתרים,המסלול, המלונות ועוד יכולים להשתנות על פי שיקולי המדריך ולטובת הנוסעים וזאת ללא הודעה מראש

כח עליון

במידה והטיול לא יצא כמתוכנן בשל כוח עליון לרבות מזג אויר,אסון טבע,מצב בטחוני,אנו נספק אלטרנטיבה ראוייה או לחילופין זיכוי עתידי. לא יינתן החזר כספי.

במידה ויש צורך בויזה ולא התקבלה ויזה במועד יחויב הלקוח בדמי ביטול על פי מדיניות הביטול שלנו.

חיסונים ובריאות

על הלקוח מוטלת האחריות הבלעדית לוודא מול משרד הבריאות או כל גורם אחר אשר יראה לנכון את הצורך בחיסונים שונים במידת הצורך

חובה לקנות ביטוח רפואי עם ההרשמות לטיול.

אנו ממליצים להרחיב את הביטוח גם לביטוח מטען וביטול טיול על פי תנאי הפוליסה בחברות השונות.

טיסות

יש לוודא את תנאי הכבודה בכל טיול. אנו נציין בכל טיול מה כולל וכל שמעבר למשקל הכלול או למספר המזוודות יהיה על חשבון הלקוח.

אין אפשרות לשמור מקומות ישיבה מראש וייתכן אף שבני זוג יושבו בכיסאות נפרדים.

שינוי שם או אות לאחר ההרשמה עשוי לגרום לתוספת משמעותית בעלות כרטיס הטיסה שיחולו על הלקוח.

עמק המלכים רשאים להחליף מדריך לפי הצורך ועל פי שיקול דעתה והדבר לא יהווה עילה לביטול הטיול.

ביצוע הטיול מותנה במינימום משתתפים במידה ולא יצא הטיול מסיבה זאת. עמק המלכים תחזיר את כל הכספים ששולמו למעט הוצאת ויזה באם הייתה כזאת ולא תהיה כל טענה נוספת כלפי עמק המלכים או מי מטעמה 

המחיר כולל

המחיר לא כולל

טופס הרשמה לטיול

פרטים כלליים
פרטי דרכון
העדפות

למה לטייל איתנו

עמק המלכים הינו עסק פרטי המנוהל על ידי מורה דרך מוסמכים מטעם משרד התיירות. אנו מארגנים טיולי בוטיק גאוגרפיים ולימודיים בארצות העולם העתיק ומעבר. בטיולנו אנו דואגים לרמה גבוהה של שירותים מקומיים ולדבר החשוב ביותר ההדרכה.
 
הדרכה בטיול יכולה להיות קרדינלית להנאה בטיול. בסמוך ולפני כל טיול אנו חוקרים שוב את האתרים בשטח כי מידיי פעם ישנם שינויים ולכן אנו דואגים להיות מעודכנים ולתת למטילנו את המיטב ולנצל את זמן הטיול באופן היעיל ביותר ומבלי לבזבז זמן עקב שינויים מבאתרים השונים.
עקב העובדה שהכל מתבצע על ידינו באופן אישי אנו זמינים 24/7 לכל שאלה/ בקשה או עזרה בכל נושא.

מאחר ואנו אשר בוחרים מאת המסלול והאתרים בפינצטה (ישנם הרבה אתרים פופולריים שקיבלו הרבה יחסי ציבור אבל בעצם אין בהם ממש) על פי שיקולנו המקצועיים ולא על פי אינטרסים כלכליים של נותני השירותים בחו"ל. הלקוח נהנה מטיול שהינו כטיול פרטי ומקבל תמורה מלאה לכספו.
כך יש באפשרותנו להיות גמישים בכל דבר ועניין בעת הצורך. גנמישות זאת הינה הכרכית בטיולים בכלל ובטיולים מאורגנים בפרט. אין אנו צריכים לקבל אישור מהנהלת החברה בארץ (כי אנו ההנהלה שנמצאת עימכם).או כל דבר בירוקרטי אחר.
 
אנו גם מתכנני הטיול גם המשווקים גם המדריכים וגם המלווים כך שתמיד הלקוח נמצא בקשר ישיר איתנו ללא צורך במתווכים על כל המתמע מכך.
בהדרכה אחד הדברים החשובים ביותר בטיול בפרט לאיזורים עם הסטוריה עשירה כמו יוון, איטליה,מצרים,סין  חשוב שהמדריך יהיה מקצועי מומחה וגם מעביר את החומר באופן שינעם למטייל בחביבות ובנעימות עם חוש הומור ולכן אנו בוחרים את מדריכנו בקפידה ייתרה.

הצצה לטיול לצפון יוון

תפריט נגישות

WhatsApp Chat